T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MARDİN / KIZILTEPE - Cumhuriyet Ortaokulu

Haberler

Tem

ÇİMLERİMİZİ BİÇTİK.EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Tem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “15 Temmuz” Mesajı

Milli Eğitim Bakanı kaleminden yayınlanan 15 Temmuz mesajında 15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunan kişileri askeriye içine sızmış cuntacılar olarak nitelendirirken 15 Temmuzun Türk milletinin en büyük destanlarından birisi olduğunu vurguladı.

’15 TEMMUZ EN BÜYÜK DESTANDIR’

Ziya SELÇUK Milli Eğitim Bakanı

İbn-i Haldun “Coğrafya kaderdir.” demiş. Yaşadığımız bu coğrafyada kalıcılığımızı tescillediğimiz 1071 yılından bugüne kadar içeriden ve dışarıdan gerçekleştirilen birçok saldırıya üzülerek tanık olduk. 95 yıllık Cumhuriyet tarihimizde de bu saldırılar varlığını devam ettirdi. Demokrasi dışı birçok müdahalelerle millet iradesi yok sayıldı. Bu saldırıların en sonuncusu 15 Temmuz 2016 tarihinde kahraman ordumuzun içine sinsice sızmış bir grup cuntanın hain darbe girişimidir.

Büyük milletlerin büyük destanları vardır. Büyük Türk milletinin en büyük destanlarından birinin adıdır 15 Temmuz. Büyük destanlar büyük davalar uğruna yazılır. Bir dava uğruna yazılan destanın ölümsüzlüğü ödenen bedellerle doğru orantılıdır. Ödenen bedel ne kadar büyükse yazılan destan da o kadar ölümsüzdür. Eğer bir de ödenen bedel canlar ise o destan milletin yüreğinden asla silinmez. 15 Temmuz canlarla ödenen bir destanın adıdır. Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez. İstiklal Şairi’nin de mısralarında anlattığı gibi 15 Temmuz gecesi beraber hareket eden bir milletin ne tank, ne uçak ne de bir tüfek tarafından asla durdurulamayacağının en güzel örneğidir.

O gün milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımayan Türk milleti devletinin yanında yer alarak tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir mücadele örneği göstererek demokrasisine, istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır. Millet olmanın bir gereği olarak devletine karşı yapılacak her türlü saldırıya karşı birlikte hareket etme iradesini sağlam bir şekilde ortaya koymuştur.

Bizlere düşen yaşanan olaylardan ders çıkararak geleceğin Türkiye’sinin inşasında adımlarımızı sağlam atmaktır. Çocuklarımıza, gençlerimize 15 Temmuz’u anlatmak o ruhu yaşayarak demokrasiyi ve millet iradesine saygıyı içselleştirmeleri için çalışmalar yapmak bizim için bir vatan ödevidir.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da 15 Temmuz ruhunun ölümsüzleştirilmesi için birçok faaliyet gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

15 Temmuz Gecesi başka canlar hür yaşasın diye kendi canını bir an bile düşünmeden feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Yine aynı gece üzerlerine gelen tankların altına yatarak durdurmaya çalışan, sağanak bir yağmura şemsiyesiz çıkar gibi kurşunların üzerine yürüyerek yaralanan tüm gazilerimize Allah’tan acil şifalar diliyorum. 15 Temmuz´un karanlık gecesini yüzlerinin akıyla aydınlığa dönüştüren necip milletimizin de 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Gününü kutluyorum.

Ziya SELÇUK
Milli Eğitim Bakanı

Tem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır?

Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk oldu. Eski Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ziya Selçuk´un yaşamı ise araştırılmaya başlandı. Kabinede kim olacağı merakla beklenen Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna getirilen eğitimci bakan Ziya Selçuk kimdir? İşte, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında tümTüm Türkiye´nin merakla beklediği kabine 9 Temmuz akşamı, yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Kabinenin en merak edilen koltuğuna Eğitim Fakültesi menşeli eski Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ziya Selçuk atandı. Cumhurbaşkanı hükumet sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanı olan Selçuk´un yaşamı en çok araştırılan maddeler arasında girdi. Peki, yeni sistemin ilk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçukkimdir, aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, detaylar...

ZİYA SELÇUK KİMDİR?

 

1 Mayıs 1961 yılında Ankara´da dünyaya gelen Ziya Selçuk, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde tamamlamış ve aynı üniversitede Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yapmıştır. 

Daha sonra doktora eğitimine devam eden Selçuk, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi´nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamlamıştır. Sonrasında Gazi Üniversitesi´nde görev yapan Ziya Selçuk, doçent ve profesör unvanlarını almaya hak kazanmıştır.

Çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu üstlenen yeni Milli Eğitim Bakanı, TED Üniversitesi´nin de kurucusu ve aynı zamanda Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısıdır. Müfredat reformunda başarıya imza atan Selçuk, 2003-2008 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu başkanlığını yürütmüştür. 

İngilizce bilen Selçuk, evli ve üç çocuk babasıdır. Özel Maya okullarının kurucusu olan Ziya Selçuk, Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, gelişim, öğrenme ve mizaç konularında çok sayıda araştırmaya imza atmıştır. Selçuk aynı zamanda Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesidir. 

Cumhurbaşkanı hükumet sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk, "Yepyeni bir heyecanla yepyeni bir hizmetin hep birlikte, bir ortak dil üzerinden inşa edilmesinin peşindeyiz." diyerek yeni görevine ilişkin ilk değerlendirmeyi yaptı.  merak edilenler...

ZİYA SELÇUK´UN ESERLERİ:

·İnsan İlişkilerinde Kendini Açma. Vadi Yayıncılık, Ankara, 1995.

·Gelişim ve Öğrenme. Nobel yayıncılık. Ankara, 1998

·Okul Deneyimi ve Uygulama. Nobel Yayıncılık. Ankara: 1998

·Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar. Pegem, Ankara 2000

·Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları. Pegem. Ankara. 2000

 

Haz

MARDİN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 2018/1 AR-GE BÜLTENİ YAYINLANDI

İÇERİK İLE İLGİLİ http://mardin.meb.gov.tr/www/20181-ar-ge-bulteni/icerik/1684 linkinden  ulaşılabilir

Haz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz NTV´de soruları yanıtladı. Bakan Yılmaz, "25 bin öğretmen ataması yapılacak. 25 bin azmış gibi geliyor. 20 bin öğretmenin mülakatı tamam. 5 bini de mülakata girecek. 20 bininin mülakat sonuçlarını açıklayacağız.  1 Eylül´de atamalarını tamamlayacağız." dedi.

Bakan Yılmaz´ın açıklamaları şöyle: 

LGS´de sorular zordu eleştirileri - TEOG´da 10 öğrenci birinci oldu. Şimdi onu katlamışız. TEOG´la bunu karşılamamak lazım. Biz öğrencilerimize olağanüstü güveniyoruz. Ankara´dan Gaziantep´ten ve daha birçok farklı ilden öğrencimiz birinci oldu. Çoğu devlet okulundan. Okullar arasında çok fark yok. Öğrencilerimizi sınavlarda başarıya ulaştırma yeterliliğine okullarımız sahipti diye düşünüyorum. 2 Temmuz´da kontenjanları ilan edeceğiz.  2-13 Temmuz arası yerleştirme için tercihleri alacağız. Sınavın soruları kesinlikle müfredatta var. Kimse müfredatta yok demedi. Geçen yıl Aralık ayında örnek sorular yayınlamıştık, kimse bu sorular ile paralelliği bulunmuyor da demedi. TEOG ile kıyaslama yapmak doğru değildir."

 

 

 

16 yıldır iktidardayız. Geldiğimiz nokta bölgesel süper güç. Bu eğitim olmadan olabilir mi? Eğitimde muhalefet olabilir mi? Olmamalı.

"Puanı en yüksek olan istediği okula girebilecek."

"Özel okullara kesin kayıt yaptıranların başka bir tercihi olmayacak. Bir başka okul aramaya gerek yok. Bizim listemizden düşecekler. Ancak özel okula geçici kayıt yaptıranların başka okula kayıt yaptırmalarına izin verilecektir. Özel okula geçici kayıt olursa bizim listemize dahil olacak."

"Beş tercihin hepsini yapmak zorunda değil, üç tercihte bırakabilir. Sınavsız okul tercih ekranını dolduracaklar. Kendi kayıt alanlarında üç, komşu kayıt alanında iki tercih daha yapabilecek. Aynı okul türünden üç tercih yapılabilecek. Kendi kayıt alanında daha başarılı olacaktır. Bu tercih öğrenciyi daha öne geçirecektir. Her öğrencimizin kendi kayıt alanında tüm lise türleri vardır. Kimseyi zor durumda bırakmayacağız."

"Bu sistem yabancı değil. Yani ilkokulda işleyen sistemin bir benzeri. İlkokula başlayacak olan öğrenciler de bu sistemle yerleştiriliyor. Liselerde de bu sistemi uygulayacağız."

 

 

 

"İkamet adresleri, okulda bulunmuşlukları, devam durumları göz önünde bulundurularak kontenjan sıkıntısı yaşandığında göz önünde bulundurulacak."

"Esas amacımız bütün okulları sınavsız hale getirmek. Sınav kaygısını ortadan kaldırmak istiyoruz. "

"Bundan sonra daha çok okuyanlar ,daha çok düşünenler, dersi derste dinleyenler başarılı olacak. Yarınımız bugünden daha iyi olacak."

"Pansiyonlu okullarımıza tercihi ise uzak yerlerde oturan, köyde yaşayan çocuklarımız zor durumda kalmamak için tercih yapmalıdırlar."

"15 bin rehber öğretmenle 45 diğer öğretmenle komisyon oluşturduk. Liselere geçişte rehberlik yapacaklardır. Meydanlarda, avmlerde bulunacaklar."

"584 bin öğretmen ataması yapacağız. 20 bin öğretmenin mülakatını tamamladık. 5 bin öğretmenimizin mülakatı daha yapılacak. 20 bininin mülakat sonuçlarını açıklayacağız.  1 Eylül´de atamalarını tamamlayacağız."

 

 

Haz

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 1.BAŞKANI SEÇİLEN 12.CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN´I TEBRİK EDİYORUZ.24 HAZİRAN YAPILAN SEÇİMLERDE BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATAN CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN´I BU BÜYÜK BAŞARISINDAN DOLAYI KUTLUYOR,BAŞARILARININ VE HİZMETLERİNİN DEVAM ETMESİNİ YÜCE ALLAH´TAN DİLİYORUZ.

Haz

 

Bugün itibariyle okulumuzdan ayrılan Mahsum Alka,Menderes Solcan ve Selva Gökdemir öğretmenimize okulumuzda görevli bulunduğu süre içerisinde göstermiş olduğu özveri, üstün gayret ve fedakârca çalışmalarından dolayı teşekkür eder,yeni görev yerlerinde başarılar dileriz.

 

Haz

OKULLARDA ÖĞLE YEMEĞİ BAKANLIK TARAFINDAN VERİLECEK

Tam gün eğitime geçildiğinde öğrencilere verilecek öğle yemeklerine ilişkin planlamalar yapıldığını aktaran Bakan Yılmaz, 1 milyon 200 bine yakın taşımalı eğitim kapsamında olan öğrencilerden tam gün eğitim alanlara öğle yemeğini Bakanlık olarak verdiklerini belirtti.

Yılmaz, "Bundan sonra da tam gün eğitime geçen okullarımızda, Başbakanımız Binali Yıldırım da açıkladı, öğle yemeklerini Bakanlık olarak biz karşılayacağız" bilgisini paylaştı.

Öğle yemeklerinin okullarda verilmesi uygulamasının kademeli olarak başlayacağını anlatan Yılmaz, "Başbakanımızın talimatı doğrultusunda, Maliye Bakanlığımızla görüşerek, kademeli olarak bunu gerçekleştireceğiz. Evlatlarımıza daha iyi bir beslenme, daha bir iyi eğitim sağlamak, eğitimin kalitesini her geçen gün daha da artırmak bizim öncelikli vazifemiz olacaktır" diye konuştu.

Okul kantinlerinde satışa sunulan gıda maddelerine ilişkin Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışma yürütüldüğüne işaret eden Yılmaz, "Sağlık Bakanlığı´ndan aldığımız listelerle kantinlerde gıda maddelerinin satılmasına izin veriyoruz. Şekerli, obeziteye yol açacak beslenme olmayacak şekilde. Sağlıklı nesillerle sağlıklı geleceği yakalamak, inşa etmek istiyoruz. Projemizde, beslenme konusunda Sağlık Bakanlığı, mali konularda da Maliye Bakanlığı destekçimiz olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Haz

Milli Eğitim Bakanı İsmet  Yılmaz´dan ´ev ödevi´ açıklaması: Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonra hiçbir öğretmenin öğrencisine ev ödevi vermeyeceğini belirterek, "Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz" dedi.

Haz

MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN´DEN OKULUMUZA TEŞEKKÜR.OKULDA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR MEB MÜSTEŞARIMIZ YUSUF TEKİN BEYİN GÖZÜNDEN KAÇMADI.MÜSTEŞARIMIZ RESMİ TWİTTER HESABINDAN OKULUMUZ İDARECİLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ.OKUL İDARESİ OLARAK BİZ DE SAYIN MÜSTEŞERIMIZA DUYARLILIĞINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Haz

WEB SAYFASINI EN ETKİN KULLANAN İLK 100 OKUL MEB TARAFINDAN AÇIKLANDI.OKULUMUZ TÜRKİYE GENELİ YAKLAŞIK 54 BİN OKUL ARASINDAN 53. OLDU. TÜM PAYDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

Haz

 Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım;

2017/2018 Eğitim Öğretim Yılının sonuna gelmiş bulunuyoruz.Siz sevgili öğretmenlerimizin, görevinizi en iyi şekilde yerine getirmek için elinizden geleni yaptığınızı ve evlatlarımızı geleceğe hazırlamanın huzuru ve mutluluğu içinde bir eğitim yılını daha tamamlamanın tatlı ve onurlu yorgunluğu içinde olduğunuzu görüyorum. Bu gayretleriniz için sizleri yürekten kutluyorum. Tatili, kendinizi yeni öğretim yılına hazırlamak için bir fırsat olarak değerlendireceğiniz inancı ile sizlerin ailelerinizle birlikte, sağlıklı ve mutlu bir tatil geçirmesini temenni ediyorum.

                                                                                                                     

Sevgili Öğrencilerim;

Başarılı olmak için gece gündüz demeden çalıştınız. Başarıya inandınız ve emeklerinizin ve başarınızın sembolü olan karnelerinizi hak ettiğiniz bir mutlulukla aldınız. Uzun süren bu zaman diliminde, daha iyiyi, daha güzeli yakalamaya çalıştınız. Bu çalışmalarınız sonucunda almış olduğunuz karneler, başarı ya da başarısızlığın göstergesi değil, kendinizi daha iyi tanıyıp hayata daha iyi hazırlanmanız için size sunulan bir fırsattır. Sizlerden, tatil süresince öncelikle sağlığınızı korumanızı, dinlenmenizi, kitap okuyarak vaktinizi verimli bir şekilde değerlendirmenizi istiyorum. Hedefi bugünkü nesli ve gelecek nesilleri yetiştirmek olan okulumuzda bu eğitim öğretim yılında da; sene içerisinde yürütülen anma ve kutlama etkinlikleriyle, yürüttüğümüz yardım kampanyaları, toplumun bütününe hitap eden sosyal ve kültürel içerikli vatandaşlarımızı da kucaklayan programlarımızla ve daha birçok faaliyetimizle dolu dolu geçirilmiştir. 

 

Sevgili Öğrencilerim ve Kıymetli Velilerimiz;

Bizler, geleceğimizin teminatı olan nesilleri, Türkiye Cumhuriyetinin değerlerine bağlı, milli ve manevi değerlerimizi bilen ve yaşayan, sağlam karakterli, toplumun her kesimini kucaklayacak hoşgörüye sahip bireyler olarak yetiştirmeye, bunun yanı sıra toplumun bütününe hitap eden eğitim programlarımızla da vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermeye talibiz.Bu temennilerle şimdiden yaklaşan mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ederim.Yeni Eğitim Öğretim Yılında buluşmak dileğiyle... Saygılarımı sunuyorum.

 

 

                                                                                                    Hüseyin ATMACA

                                                                                                         Okul Müdürü

May

SINIFLAR ARASI FUTBOL TURNUVASINDA 1.OLAN 5C SINIFI ŞAMPİYONLUK KUPASI ALDI.5C SINIFINI TEBRİK EDİYORUZ.

May

Öğretmenlere 3600 ek gösterge

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlerin emeklilik ek göstergelerini 3600´e çıkartacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu´nda düzenlenen Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı´nda yaptığı konuşmada öğretmenlerin emeklilik ek göstergelerinin 3600’e çıkartılacağını söyledi.

 

"Polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600´e çıkaracağız." diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Buradaki adaletsizliği bu vesileyle inşallah gidermiş oluyoruz. Böylece ülkeleri ve milletleri için fedakarca çalışan bu kamu görevlilerimizin emekliliklerinde de verdikleri hizmetlerin karşılığını alabilmelerini temin ediyoruz. Türkiye´yi büyütürken, tüm kesimlerin hak ettikleri refaha ulaşmalarını sağlamakta kararlıyız. Yeni döneme yepyeni bir anlayışla başlıyoruz. Çünkü, vakit birlik vakti."

 

May

HAYIRSEVER İŞ ADAMI FARUK KOÇHAN´A PLAKET VERDİK.OKUL FUTBOL TAKIMIMIZA SPONSOR OLAN HALİLOĞLU KUYUMCULUK SAHİBİ SAYIN FARUK KOÇHAN´A OKUL İDARESİ OLARAK PLAKET VERDİK.KENDİSİNE BU DUYARLI DAVRANIŞINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ.