T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MARDİN / KIZILTEPE - Cumhuriyet Ortaokulu

Haberler

Şbt

KIZILTEPE BELEDİYESİNE OKULUMUZDA YAPTIKLARI GÜZEL ÇALIŞMALARDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Şbt

Müsteşar Tekin´den yönetmelik açıklaması

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de yönetmeliğe ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

"Ortaöğretim yönetmeliğine ilişkin okuma yazma bilmeyenlerin yanlış yorumlarla kafa karıştırdıklarına" işaret eden Tekin, yönetmeliğin şu an 8´inci sınıfta okuyup 9´uncu sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsadığını belirtti.

Geçici maddenin ise nakil ve geçişleri düzenlediğini vurgulayan Yusuf Tekin, 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9´uncu sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişlerinin ise eski hükümlere göre yapılacağını kaydetti.

Şbt

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ´´Bu yıl TEOG olmayacak, adrese dayalı yerleştirme, eve en yakın okul sistemini dikkate alarak ve diğer belirlediğimiz hususlarla birlikte öğrencilerimizi yerleştireceğiz´´ dedi.

BAKANLIK´TAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaöğretime yeni geçiş sisteminin, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşecek tüm öğrencileri kapsadığı bildirildi.

Bakanlıktan, Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği´nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Söz konusu yönetmelikteki düzenlemelerin ortaöğretime başlayan öğrencilere ilişkin olacağı anlatılan bilgilendirmede, yönetmeliğin geçici maddesinde yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümlerin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşen, yani 9´uncu sınıfa başlayacak öğrencileri kapsadığı, halihazırda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin nakil ve geçişlerinin ise bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte olan yönetmelik hükümlerine göre yürütüleceği belirtildi.

 

 

Bu konuya ilişkin yönetmelikte yer alan ifadenin açık olmasına rağmen bazı internet haber sitelerinde kamuoyunu yanıltacak şekilde "TEOG’un kaldırılmadığı, bu yıl da uygulanacağı ve bu yıl 8´inci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencileri kapsamadığı" şeklinde gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı haberlerin yer aldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi, adı geçen yönetmelik hükümleri ile yeniden düzenlenmiş olup, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sonunda ortaokul ve imam hatip ortaokulunun 8´inci sınıfını tamamlayacak ve 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşecek tüm öğrencileri kapsamaktadır. Ortaöğretime yeni geçiş, Bakanlığımızın kamuoyu ile paylaştığı şekilde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla uygulanacaktır. Buna ilişkin kılavuz hazırlama çalışmasına başlanmış olup, tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Şbt

MERDİVENLERİMİZİ KAYDIRMAZ BANT İLE BANTLADIK.

Şbt

E MÜFREDAT ÖĞRETMENLERİN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER

Zümre Toplantıları: 

– Eğitim kurumunda aynı sınıfı okutan veya alanı aynı olan öğretmenlerden oluşur.


 – Alanında bir öğretmen olması durumunda zümre toplantısı, müdür veya müdürün görevlendireceği bir müdür yardımcısı ile yapılır. – 2 yıl geçerli olacak şekilde başkan ve yedek başkan seçilir. 


– Zümre toplantıları; ders yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda yapılır. Ders yılı sonunda yapılan toplantıda eğitim ve öğretim yılı boyunca alınan kararların sonuçları değerlendirilir. 


– Zümre toplantıları ders saatleri dışında yapılır. – Toplantı tarihi, yeri ve gündem maddeleri 5 gün önceden duyurulmalıdır. – Kararlar oy çokluğuyla alınır. Eşitlik halinde zümre başkanının katıldığı görüş kabul edilir. Zümre Başkanının Yapması Gerekenler: – e-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel MEBBİS şifresi ile giriş yapılmalıdır. 


– Yıllık Plan – Eğitim Kurumu işlemleri 


– Kurul Tanımlama – Kurul/Zümre Adı bölümünde Zümre Öğretmenler Kurulu seçilecektir. 


– Kurul/Zümre Tarihi bölümünden tarih ve saat seçimi yapılmalıdır. 


– Kurul/Zümre Açıklaması kısmının uygun açıklama ile doldurulması gerekmektedir. (İlköğretim Matematik Zümre Toplantısı belirtilen saatte öğretmenler odasında yapılacaktır gibi.) 


– Kaydet butonuna basılacaktır. – Oluşan zümre toplantısı kaydımızın sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak ayrıntılar tamamlanır. 


– Toplantıya katılacak olan öğretmenler seçilerek katılımcı ekle denir. Listede adı olmayan öğretmenleri eklemek için TC kimlik numaraları manuel olarak eklenir. 


– Seçilen kişilerden zümre başkanının adı tıklanarak “Başkanı Kaydet” butonuna basılır. Aynı işlem yedek başkan içinde geçekleştirilir. 


– Yönetmelik ve Yönergede olan gündem maddelerinden toplantıda görüşülecek olanlar işaretlenerek “Gündem Ekle+” butonuna tıklanır. 


– Yönetmelik ve Yönergede olmayan gündem maddeleri eklemek için ilgili kısma yazıp “Yönetmelik ve Yönergede Olmayan Gündem Ekle+” butonuna tıklanır. 


– Gündem maddelerinin sıralamasını yapmak için ilgili madde mouse’un sol tuşu basılı tutularak istenilen yere taşınabilir. – Gündem maddelerinin sayı sıralamasını sağlamak için “Sıralamayı Tekrar Oluştur.” butonu tıklanır. 


– Toplantının katılımcılara duyurulması için “Kurul/Zümre bilgilerini katılımcıların görebilmesi için onaylıyorum.” Seçeneği işaretlenerek kaydet butonuna basılır. – Bütün öğretmenler gündem maddelerine onay verdikten sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kurul Toplantı Bilgilendirme” kısmında ilgili toplantını sol başındaki kalem simgesi tıklanarak açılan sayfa “Kurul/Zümre toplantısı sona ermiştir.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basmalıdır.


 – Yönetici tarafından toplantı uygun bulunduktan sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kararlar ve Sonuçları” kısmında ilgili zümre toplantısının her bir maddesi için “Karar olumlu sonuçlandı.” Seçeneği işaretlenip “Karar Sonucu” kısmına karar sonucu işlenip kaydet butonuna basılmalıdır. Zümre Öğretmenlerinin Yapması Gereken İşlemler:

– E-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel MEBBİS şifresi ile giriş yapılmalıdır. 


– Yıllı Plan – Eğitim Kurumu İşlemleri


 – Kurul Toplantı Bilgilendirme


 – İlgili toplantının sol başında bulunan kalem simgesi tıklanır. 


– Katılım durumunun herhangi bir mazeret yoksa “Toplantıya katılacağım.” Şeklinde işaretli olması gerekmektedir. 


– Her bir gündem maddesi için alınan karar varsa ilgili maddenin sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak açılan sayfada ilgili kısma alınan  kararların işlenmesi gerekmektedir. Kaydet butonu her madde için tıklanmalıdır. Zümre öğretmenlerinden bir kişinin işlemesi yeterlidir.


– Zümreye katılan her öğretmenin “Kurul/Zümre kararlarını okudum ve kabul ediyorum.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basması gerekmektedir.

Şbt

MEB Müsteşarı Müsteşar Yusuf Tekin´den Çok Önemli Açıklamalar. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, twitter hesabı üzerinden çok önemli açıklamalarda bulundu. Bugün sosyal medyada yayılan öğretmen-öğrenci videosu güne damgasını vurmuştu. Müsteşar Yusuf Tekin Bey de konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte O açıklamalar:

Herkese iyi geceler. Bugünlerde gene öğretmenlerimize yüklenme modası başladı. Evet öğretmen arkadaşların hataları var. Bir milyonluk bir aile içinde olabilecek düzeyde hatalar. Bir öğretmenin hatası yüzünden bütün camiayı ve öğretmenleri eleştirmek ne derece doğru.  Eleştirenlerin bir kısmı Öğretmenlerimizin eksikliklerini tespit edip hizmetiçi eğitim yapalım önerimize muhalefet eden sendikalar ve STK’lar, bakanlığı eleştiriyor. Tutarlı olmak gerek. Öğretmene saygısızlık yapanlar bizim çocuklarımız unutmayalım. Çocuklarımızın örf, adet ve saygı gibi değerleri içselleştirmesi sadece okulla ve öğretmenle Olmaz. Bütün bu yükü öğretmenimize yüklemeyelim. Hep beraber gelin çocuklarımıza bu değerlerimizi öğretelim.  Öğretmenlerimiz gece gündüz en kıymetlilerimizi  çocuklarımızı geleceğimizi yetiştirmek için uğraşıyorlar...hep beraber destek olup, yardım etmeliyiz. Bu destek ve yardıma iyi bir veli ve iyi bir ebeveyn olmaya çalışmakla başlayabiliriz...

 

""

Şbt

Sosyal ağlar arkadaşlarımızla bizlere sürekli temas halinde olabileceğimiz, beğendiklerimizi paylaşabileceğimiz bir ortam sunuyor. Fakat sosyal ağlar kişisel bilgilerinizi, paylaşımlarınızı, arkadaşlarınızı herkesin görebileceği ortamlardır. O yüzden bir kaç noktaya dikkat ederek sosyal ağlarda daha güvenli olabilirsiniz. 

1.       Kişisel bilgilerinizi herkesle paylaşmamanızı tavsiye ederiz.

•         Telefon numaranız.

•         Ev, okul ve iş adresiniz.

•         Doğum gününüz, yaşınız.

•         T.C. kimlik numaranız.

•         E-mail adresiniz.

2.       Paylaştıklarınız şeyleri istemediğiniz kişilere kapatın.

•         Gönderilerinizi.

•         Ailenizle ilgili bilgilerinizi.

•         İlişki durumunuzu.

•         İlgilendiklerinizi.

•         Dini inanç ve siyasi görüşünüzü.

•         Bulunduğunuz yeri.

•         Size ait fotoğraf ve videolarınızı.

3.       Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık tekliflerini reddedin. Çünkü

•         Tanımıyorsunuz.

•         Niyetini bilmiyorsunuz.

•         Zarar görebilirsiniz.

•         Üzülebilirsiniz.

4.       Güçlü şifreler oluşturun ve şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Çünkü

•         Sizin adınıza arkadaşlarınıza mesaj gönderebilirler, zor durumda kalırsınız.

•         Profilinizde sizin istemediğiniz şeyleri paylaşabilirler.

•         Profil resim ve ayarlarınızı değiştirebilirler.

•         Profilinizi kullanan arkadaşınız olur, sorumlu ise siz olursunuz.

 

Şbt

           

2018 Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğrenci Seçiminin 1 inci aşaması olan tablet uygulaması 10 Şubat 2018-Cumartesi günü oturumları ile başlıyor.

 

Mardin Prof. Dr. Aziz SANCAR Bilim ve Sanat Merkezi´ne Öğrenci Seçimi için yapılacak sınavların ilki olan Tablet Uygulama Sınavı okulumuzda yapılacaktır. Yapılacak sınavlarda aşağıda yer alan hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  1. Öğrenci yanında mutlaka kendi okulundan almış olduğu fotoğraflı ve okul yönetimi tarafından onaylı Sınav Giriş Belgesini bulundurmalıdır.

  2. Öğrenci TC Nüfus Cüzdanı veya TC Kimlik Kartını yanında bulundurmalıdır.

  3. Öğrenci beraberinde kalem silgi vb ders araç gereci getirmemelidir.(Uygulama Tablet PC ler üzerinden yapılacaktır.)

  4. Sınava gireceği oturum saatinden en az 1 saat önce sınav merkezi olan okulumuz bahçesinde hazır olmalıdır.

Oturumlar arası süre azlığı ve kimlik kontrolleri yapılacak olması nedeniyle mutlaka belirtilen saatlerden en az 1 saat önce sınav merkezi olan okulumuz bahçesinde hazır bulunulmalıdır.

 

       OTURUM BİLGİLERİ

OTURUM NO         OTURUM SAATİ

1. OTURUM              09:30

2. OTURUM              11.00

3. OTURUM              12.30

4. OTURUM              14.00

5. OTURUM              15.30

Şbt

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı tüm resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve liselerde 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılından itibaren uygulamaya başladığımız  “Hedefe Doğru (47) 4 Başlık 7 Adım Projesi” güncellenerek hayata geçirildi

´´Hedefe Doğru 4 Başlık 7 Adım Projesi´´ nin güncel hali için AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

Şbt

MEB okuma yazma seferberliği için sahaya iniyor

 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından canlı yayında başlatılan Okuryazarlık Seferberliği´ne ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Okuryazarlık Seferberliği´ne ilişkin usul ve esasların yer aldığı genelgeyi 81 ile gönderdi.

Bakan Yılmaz, genelgede, 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısının 4 milyon 863 bin 414 kişi (yüzde 9,24) iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın başlattıkları ve gerçekleştirdikleri "Ana-Kız Okuldayız" kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayının 2 milyon 784 bin 257 kişiye (yüzde 4,93) düşürüldüğü bilgisini verdi.

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun 14 yaş ve üzerinde olduğunu hatırlatan Yılmaz, bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613´ünün (yüzde 4,09) halen okuma yazma bilmediğini bildirdi.

Kurslar 5 Mart´ta başlıyor

Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacak. Başlatılan çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı yapılacak.

Kurslar, 5 Mart´ta başlatılacak ve en geç 11 Mayıs´ta tamamlanacak. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecek.

Cumhuriyetten bugüne okuma yazma kampanyaları

MEB Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ise konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerince 1928´den bu yana çeşitli adlar altında okuma yazma öğretimine ilişkin kampanya ve seferberlik çalışmalarının yürütüldüğünü anlattı.

 

1928´den 1959 yılına kadar Millet Mektepleri ve Halk Dershaneleri aracılığıyla okuma yazma alanında 97 bin 317 kurs açıldığını belirten Gül, 1 milyon 867 bin 920 kişinin bu kurslarda eğitim aldığını aktardı.

Çalışmalarla 1927´de yüzde 11 olan okur-yazarlık oranının 1935´te yüzde 20,4´e, 1950´de yüzde 33,6´ya, 1960´ta ise yüzde 39,5´e çıkarıldığını ifade eden Gül, günümüzde ise 14 yaş ve üstü çağ nüfusunun yüzde 95,9´unun okuma yazma bildiğini, geriye kalan yüzde 4,09 oranın ise okuma yazma bilmediğini ifade etti. Gül, çağ nüfusu içerisinde okuma yazma bilmeyen kadınların oranının yüzde 6,8, erkeklerin ise 1,28 olduğunu bildirdi.

MEB´de Yürütme Kurulu görev yapacak

Okuryazarlık sorununun başta İstanbul olmak üzere sürekli göç alan 10 büyük ilde toplandığına dikkati çeken Gül, bu illerin İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Ankara, Adana, Bursa, Van, Gaziantep, Mardin ve İzmir olarak sıralandığını belirtti. Bakanlık olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği´ne ilişkin yoğun bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Gül, şöyle devam etti: "Bakanlık olarak hedefimiz, okuma yazma bilmeyen herkese okuma yazmayı öğretmek. Bakanlıkta Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurulu oluşturuldu. Diğer bakanlıklarla da işbirliği içinde çalışacağız. İllerde de vali ya da vali yardımcısı başkanlığında yürütme kurulları seferberliğe ilişkin çalışmaları yürütecekler. İllerde ve ilçelerdeki belirlenen heyetler, muhtarların da desteğiyle ev ziyaretleri yapacak ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlar kurslara davet edilecek. Etkin bir tanıtım programı da yürütülecek."

Gül, seferberliğin ilk döneminin 5 Şubat-15 Mayıs tarihlerini kapsayacağını ve kursların en genç 5 Mart´ta başlatılacağını bildirdi. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında halk eğitim merkezleri ve ilkokul sınıf öğretmenlerinin görevlendirileceğini dile getiren Gül, başvuruların halk eğitim merkezleri ve okullara yapılacağını söyledi. Kurslarda Bakanlığın hazırladığı ve Talim ve Terbiye Kurulu´nun onayından geçen yeni eğitim programının uygulanacağını ifade eden Gül, hazırlanan öğretim materyallerinin de kursiyerlere ücretsiz dağıtılacağını dile getirdi.

Gül, "Okuma yazma kurslarına katılmakta ve devam etmekte zorluk yaşayanların önündeki engelleri kaldırmaya yönelik kampanyaya destek veren kurum, kuruluşlar ve gönüllüler ile mahallinde çözüm üretilmesi sağlanacak. Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmeleri amaçlanmaktadır." bilgisini paylaştı.

Genel Müdür Gül, kursların sonunda öğrencilere belgelerinin törenle verileceğini dile getirerek, bu törenlerden birinin de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın katılımıyla düzenlenmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

Şbt

Değerli Öğretmenimiz,

İhtiyaç duyduğunuz içerikleri kolaylıkla hazırlayabilmeniz ve meslektaşlarınızla paylaşabilmeniz için EBA Ders yenilendi!

İçerik Üretimi alanından materyallerinizi/içeriklerinizi görüntüleyebilir ve yenilerini kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Dilerseniz, EBA tarafından sağlanan içerikleri de kullanabilirsiniz.

Soru Sınav Sistemi’yle özgün sorular yazabilir, Türkiye’deki diğer öğretmenlerle paylaşmak üzere moderasyona gönderebilir veya sınav oluşturabilirsiniz.

Ürettiğiniz içeriklerinizi ve sınavlarınızı öğrencilerinize çalışma olarak gönderebilirsiniz.

Şbt

19 Ocak´ta başlayan 2 haftalık yarıyıl tatili sona erdi

2 haftalık tatilin ardından 5 Şubat 2018 Pazartesi günü ders başı yapıldı. 8 Haziran 2018 Cuma günü 2017-2018 eğitim öğretim dönemi sona erecek ve yaz tatili başlayacak. 2018-2019 Milli Eğitim Bakanlığı´nın yayınladığı çalışma takvimine göre 17 Eylül 2018 Pazartesi günü 2018-2019 eğitim öğretim sezonu başlayacak.

5 Şubat´ta ikinci dönemin başlamasıyla birlikte özellikle 8. sınıf ve lise son sınıf öğrencilerini sınavlar bekliyor. 8. sınıf öğrencileri TEOG yerine gelen Liseye Giriş Sınavı´nda (LGS) girecek. Merkezi sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumları için yapılacak sınav 2 Haziran 2018 tarihinde saat 10.00´da gerçekleştirilecek. Lise son sınıf öğrencileri ise 23-24 Haziran´da yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nda ter dökecek.

1. Dönemden daha başarılı olması temennisiyle, hayırlı olsun...

 

Şbt

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Eğitim Derneği (TED) 90. Yıl Resepsiyonu´ndaki konuşmasına, kuruluşun 90. yılını kutlayarak başladı. Öğrencilere, kişilik, yetenek ve kabiliyetlerinin en üst düzeyde geliştirmesi için fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalıştıklarını belirten Yılmaz, öğrencilerin iletişim becerisi yüksek, takım çalışmasına uyumlu, eleştirel ve analitik düşünceye sahip kişiler olmasını istediklerini söyledi.


Yılmaz, eğitimin demokrasinin gelişmesi ve kökleşmesi için de bir unsur olduğunu ifade ederek, "2018 yılında merkezi hükümet bütçesinden eğitime 134 milyar 727 milyon lira ayırdık. Bu miktar merkezi hükümet bütçesinin yüzde 18´inden fazladır. Milli gelirimizin yüzde 6,2´sinden fazlasını eğitime ayırıyoruz." dedi.

 

"Tablet yerine klavyeli bilgisayar dağıtmayı planlıyoruz"

Bakan Yılmaz, önümüzdeki dönemde ilkokulları, mesleki eğitim ve özel eğitim kurumlarını da FATİH Projesi kapsamına alacaklarına işaret ederek, "Kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini teminen öğrencilerimize tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu. Zorunlu eğitime başlamadan önce her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim almasını istediklerini dile getiren Yılmaz, 37 pilot ilde okul öncesi eğitimin materyalini ücretsiz karşıladıklarını anlattı.

 

"Annelerin hesabına 6 milyar lira aktardık"

Yılmaz, öğrencilerin düzenli olarak okula devam etmesi için "Şartlı Eğitim Yardımı"nı başlattıklarını hatırlatarak, "Annelere şunu söylüyoruz, evlatlarınızı düzenli olarak okullara gönderirseniz, her gönderdiğiniz erkek evlat için ilkokulda 35 lira, kız evlatlar için 40 lira. Ortaöğretime, liselere gönderirseniz erkekler için 50 lira, kızlar için 60 lira ödeyeceğiz. Bu ana kadar annelerin hesabına yaklaşık 6 milyar lira para aktardık." bilgisini paylaştı.

Şbt

Ev işlerini askıya alın, birlikte oynayın
‘Oynamayı ben de bilirim ama ev işlerinden fırsat mı var?’ demeyin. O fırsatı yaratabilirsiniz, yaratın da. Mükemmel olma çabasında olmayın. Çalışan anne de olsanız her şeye dört dörtlük yetişme telaşından kurtulun. İster hafta içi ister hafta sonu ev işlerine odaklanmayın.
Oyunun, çocukların hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal gelişimine faydası yapılan çalışmalarla ortaya konuluyor. Üstelik sizin için de faydalı olacaktır.  

  Haftada birkaç gün mutlaka dışarı çıkın
Hava soğuk da olsa haftada birkaç gün açık havada geçireceğiniz zaman dilimleri çok önemli. Soğuk havada dışarıda gözlem yapması, doğa olaylarını, havayı ve çevreyi gözlemlemesi çevresel zekasının gelişimini de destekliyor. Alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlara hapsolmayın.    

Evde yarışlar düzenleyin
‘Evde, dört duvar arasında gün boyu ne yapabiliriz?’ diyorsanız, aslında birçok seçenek var. Üstelik çocuğunuzun zekasını ve becerilerini kullanabileceği etkinlikler. Örneğin sessiz film anlatma, tabu, jenga, satranç gibi oyunlarla evde mini yarışmalar düzenleyebilirsiniz.
Oyunlarınıza evdeki diğer aile üyelerini de katın. Beraber mutfakta bir şeyler pişirme ve akraba ziyaretleri gibi klasik yöntemler de önemli. Tabi birlikte kütüphanenizden seçeceğiniz ya da birlikte satın alacağınız bir kitapla okuma saati yapmanın yeri apayrı.    

Sevdiği arkadaşlarıyla buluşturun
Çocuğunuzun sevdiği arkadaşları ile biraraya gelmesini sağlayın. Yaramazlık yapsalar da onlar henüz çocuk ve bu birliktelikler sosyalleşmesi adına önemli. Üstelik bu sayede hem çocuğunuzun diğer çocuklarla ilişkilerini hem de onun sevdiği ama sizin çok da tanımadığınız arkadaşlarıyla ilişkilerini gözlemleyebilirsiniz. Çalışıyorsanız bunu hafta sonu yapabilirsiniz.    

Bırakın canı da sıkılsın!
Yanlış duymadınız. Bırakın bazen de canı sıkılsın! Sürekli çocuğu bir şeye yönlendirme telaşında olmayın, bir anlamda canı sıkılmasın diye didinip durmayın.   “Bazı aileler çocukların canının sıkılmaması gerektiğine inandıkları için hemen bir etkinlik bularak çocuğu oyalamaya, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuğun canının sıkılması hiç de kötü bir şey değil; canı sıkılan çocukların hayal güçlerinin yanı sıra iç dünyalarına dönebildikleri için düşünme becerileri de daha fazla gelişiyor, kendilerini oyalayabilme becerileri artıyor. Yetişkinlik hayatına geçtiklerinde kendilerine daha yeterli bireyler oluyorlar.

Çocuğunuza can sıkıntısı için "Evet canın sıkılıyor ama bazen insanların canı sıkılır, bu kötü bir şey değil" diyerek durumu açıklayabilirsiniz. Tabi dozuna dikkat etmek şart! Canı sıkılsın diye hiçbir şey yapmamak da kesinlikle doğru değil.   Birlikte hayal kurun
Çocuğunuzla beraber gözlerinizi kapatıp hayal kurun ve sonra herkes hayalini anlatsın. Hatta bunu, hayalin bir kısımını siz, bir kısımınız çocuğunuz kuracak şekilde bir oyuna dönüştürün. Bu size de iyi gelecek; en son ne zaman gözünüzü kapatıp hayal kurdunuz ya da buna diğer aile üyelerini ortak ettiniz?    

Çocuklara yönelik atölye etkinliklerine götürün
Günümüzde artık neredeyse tüm sanat müzeleri, sanat platformları ve üniversiteler çocukların merak ve ilgi alanlarına yönelik atölye etkinlikleri yapıyorlar.

Bu atölye çalışmaları; bazen el becerilerini destekleyici, bazen merak artırıcı, bazen gözlem yapmaya teşvik edici olacak şekilde çok farklı konularda düzenleniyor. Ya ücretsiz ya da cüzi ücretlerle yapılıyor. Yaşına uygun aktivitelere katılmasını sağlayın. Çalışıyorsanız bunu hafta sonu da yapabilirsiniz.    

Arkadaşlarıyla katılacağı etkinlik organize edin
Bulunduğunuz şehirde daha önce görmediğiniz tarihi, turistik yerleri gezin. Yaşına uygun tiyatro, sinema ve gösterilere gidin. Hatta kimi zaman bu aktivitelere istediği arkadaşı ya da arkadaşlarının da gelmesi daha fazla keyif almasını sağlayabilir.  Çıkışta izlediği şeyle ilgili yorum yapmasını teşvik edin. Kısa bir özetini anlattırıp fikrini sorarak heyecanına ortak olduğunuzu hissettirin.    

Hayal gücünüzü kullanın
Kendi hayal gücünüze güvenin. Çocukluğunuzda sizin keyif aldığınız oyunları ve etkinlikleri de çocuğunuza öğretebilirsiniz. Bu arada çocuğunuzun diğer aile üyeleri ile de zaman geçirmesini sağlayın.
Babası ile baş başa zaman geçirme imkanı varsa siz dahil olmayın, yönlendirme yapmayın.    

Güler yüzlü ve şefkatli olun
Teknolojik aygıtları sınırlı zaman dilimlerinde kullandırın. Gergin ve sinirli davranmayın.  “Çocuğunuzun en büyük ihtiyacının sizin güler yüzünüz ve ona şefkatli yaklaşmanız olduğunu bilin. Onu sevdiğinizi dile getirin, hissettirin. Ona koyduğunuz kuralların nedenlerini anlayacağı şekilde sakin bir üslupla açıklayın”   

Şbt

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Gazete Habertürk´ten Fatmanur Boylu´ya, yüz binlerce ailenin ve öğrencinin dört gözle beklediği adrese dayalı liseye kayıtta uygulanacak 4´lü algoritmanın ayrıntılarını açıkladı. Tekin, öğrencilere 3 etapta toplam 9 okul seçeneği sunacaklarını belirterek, "Öncelikle birinci etap en yakın 3 okulu, olmazsa ikinci etap en yakın 3 okulu, o da olmazsa üçüncü etap en yakın 3 okulu sunacağız. Bunlar içinde Anadolu, imam hatip ve meslek lisesi olacak" ifadesini kullandı. MEB Bilgi İşlem Dairesi´nin öğrencileri 4´lü algoritmaya uygun en yakın liseye otomatik yerleştirecek simülasyonu tamamlamak üzere olduğunu kaydeden Tekin, 4´lü algoritmanın işleyişini şöyle açıkladı:

EVE YAKINLIK: Okulları eve yakınlığa göre sıraladık. Bu en önemli parametremiz. Öncelikle öğrencinin evine en yakın 3 okulu tespit ediyoruz. Olmazsa ikinci en yakın 3 okulu, o da olmazsa üçüncü en yakın 3 okulu sunacağız. Böyle bir tercih halkası hazırlıyoruz.

MEZUN OLUNAN ORTAOKUL: Eve yakınlık konusunda eşit bir durum olursa, öğrencinin mezun olduğu ortaokula bakılacak. Her lise bir ortaokulla ilişkilendiriliyor. Öğrencinin, mezun olduğu ortaokulla ilişkili liseye gitme önceliği var.

TERCİH SIRALAMASI: Öğrencinin sunacağımız 9 seçenek arasından 5 tercih hakkı var. Diğer parametrelere göre de tercih ettiği 5 okula yerleşip yerleşemediğine bakacağız.

BAŞARI PUANI, DİSİPLİN CEZASI, YAŞI: Simülasyonlar, liseye otomatik yerleştirme için ilk 3 değişkenin yeteceğini gösteriyor. Ama bir tartışma ortamı oluşmaması için eşitlik durumunda olabilecek ihtimalleri de sıraladık ve "diğerleri" diye de bir değişken koyduk. 3 parametrede eşitlik ortaya çıkarsa, sonuç için çocuğun ortaokuldaki başarı notu, disiplin cezası olup olmadığı ve yaş gibi etkenler değerlendirilecek.

BAZI ORTAOKULLAR LİSEYE DÖNÜŞEBİLİR

MEB, İstanbul´da 200 eğitim bölgesi oluşturdu. Tekin, yoğun talep gelebilecek liseler için "Gerekirse talep gören lisenin yanındaki ortaokulu da liseye dönüştürebiliriz" dedi.